Sezonowanie wołowiny

Sezonowanie czyli dojrzewanie wołowiny to proces, dzięki któremu mięso nabiera smaku oraz delikatności. Wyróżniamy dwa rodzaje sezonowania: na sucho oraz na mokro.

Sezonowanie na sucho

To tradycyjny sposób „kruszenia” mięsa bez opakowania. To długi i skomplikowany proces, trwający minimum 2 – 3 tygodnie. Zanim do niego przystąpimy należy odczekać 7 -10 dni po uboju. Idealna temperatura przechowywania mięsa to 1 – 4°C przy wilgotności wynoszącej 85%. Dzięki sezonowaniu na sucho wołowina nabiera kruchości oraz bogatszego aromatu i smaku. Ze względu na spore ubytki masy podczas sezonowania na sucho, co przekłada się na cenę mięsa, metoda ta jest stosowana głównie w ekskluzywnych restauracjach stawiających na najwyższą jakość i potrzeby koneserów mięsa wołowego.

Sezonowanie na mokro

Sezonowanie na mokro to proces polegający na dojrzewaniu porcjowanej wołowiny w opakowaniach próżniowych. Tak przygotowane mięso leży przez kilka tygodni w odpowiedniej temperaturze (1 – 4°C). Za sprawą pakowania próżniowego mięso chronione jest przed dostępem powietrza oraz wilgoci, procesem utleniania i powstawaniem wycieków. Wołowina starzona na mokro nie traci wagi, a co za tym idzie jest tańsza niż ta sezonowana na sucho.  Szacuje się, że około 95% wołowiny kulinarnej dojrzewa przy zastosowaniu tej metody sezonowania.

W ofercie Golden Products dostępne są produkty przygotowane do sezonowania: Centra, Florentina, Antrykot, Rostbef. Posiadamy również już sezonowane steki: T-Bone, New York, CoteDeBeef.